Medarbejdere

Organisatorisk er DeiC en virtuel organisation under Uddannelses- og Forskningsstyrelsen. Medarbejderne er efter aftale mellem DTU, DeiCs bestyrelse, Uddannelses- og Forskningsstyrelsen ansat på DTU. DeiC har kontorer på DTU, Aarhus Universitet og Københavns Universitet.

Det er forventningen at DeiC ved udgangen af 2021 vil blive etableret som en selvejende institution ved lov. Alle medarbejdere er fortsat ansat på DTU i 2021.

Sekretariat

Navn Funktion E-mail Telefon
Gitte Julin Kudsk Direktør Gitte.kudsk@deic.dk 24801207
Sanne Holm Kommunikation – konference- og eventansvarlig Sanne.holm@deic.dk 35888207
Cecilie Maagaard Winther Kommunikation – Journalist og kommunikationskonsulent Cecilie.winther@deic.dk 93511556
Lene Krøl Andersen Projekter – Internationale projekter og nordisk samarbejde Lene.krol.andersen@deic.dk 41190910
Troels Rasmussen Projekter - Open Science Cloud Troels.rasmussen@deic.dk 93511401
Jeppe Klok Due KOR sekretariatsleder jkd@sa.dk  
Marie Vachaud AC-medarbejder marie.vachaud@deic.dk 28835470

Datamanagement

Navn Funktion E-mail Telefon
Anders Sparre Conrad Chef for Datamanagement Anders.conrad@deic.dk 93510926
Rene Belsø Datamanagement konsulent rene.belso@deic.dk 61713999
Hannah Mihai Datamanagement-konsulent Hannah.mihai@deic.dk  
Anna Mette Morhorst Knowledge Exchange annamette.morhorst@deic.dk  

HPC

Navn Funktion E-mail Telefon
Eske Christiansen Chef for HPC Eske.christiansen@deic.dk 93510048
René Løwe Jacobsen HPC Tekniker Rene.jacobsen@deic.dk  
Tethys Bundgaard Svensson HPC Tekniker Tethys.svensson@deic.dk  
Birgitte Vedel Thage Projektleder Birgitte.vedel.thage@deic.dk 35888209

Forskningsnet, sikkerhed og services

Navn Funktion E-mail Telefon
Martin Bech Divisionsdirektør Martin.bech@deic.dk 35888203
Claus Gohr Projektøkonomi og kontrakter claus.gohr@deic.dk 35888208
Iben Sørensen Sekretær iben.sorensen@deic.dk 35888202
Nicolai Devantier Kommunikationskonsulent Nicolai.Devantier@deic.dk 31964900
Helle Meldgaard Outreach Officer helle.meldgaard@deic.dk 31208931
Morten Bygvraa Rasmussen Projektleder Web moby@deic.dk 40831268

Tjenester og udvikling

Navn Funktion E-mail Telefon
Ole Kjærgaard Datacenterchef ole.kjargaard@deic.dk 35888931
Tangui Coulouarn Projektleder, avancerede nettjenester Tangui.Coulouarn@deic.dk 25234217
Thorkild Jensen Projektleder, videotjenester og ServiceInfo Thorkild.jensen@deic.dk 35888235
Morten Kjeldgaard Projektleder på fælles satellitløsning, eduroam mm. morten.kjeldgaard@deic.dk 21708717
Mehran Khan Systemudvikler mehran.khan@deic.dk 53822116
François Kooman Software-udvikler fkooman@deic.dk  
Frederik Orellana Projektleder storage fror@dtu.dk 61396353
Kasper Sort Seniorkonsulent kasper.sort@deic.dk 35888233

Netdrift

Navn Funktion E-mail Telefon
Jan Ferré Netdriftschef Jan.ferre@deic.dk 35888225
Istvan Bernath Netdrift istvan.bernath@deic.dk 35888228
Hans Ulrik Bjarkov Netdrift hans.ulrik.bjarkov@deic.dk 35888223
Anders Mundt Due Netdrift anders.mundt.due@deic.dk 35888227
Mohammad El-Kalache Netværkstekniker Mohammad.El-Kalache@deic.dk 50558649
Tom Henriksen Netdrift tom.henriksen@deic.dk 35888226
Arne Mortensen Kabeltekniker arne.mortensen@deic.dk 40460135

DKCERT

Navn Funktion E-mail Telefon
Henrik Larsen Chef for DKCERT og WAYF henrik.larsen@deic.dk 35888250
Susanne Ketill Groth DPO susanne.groth@deic.dk 93511465
Jack Hjortholm Informationssikkerhedskonsulent jgh@cert.dk 93511135
Henrik Jensen Sikkerhedskonsulent TeleDCIS hj@teledcis.dk 93510003
Simon Nexø Jensen Dataanalytiker simon.jensen@deic.dk 93513490
Carina Lamb Informationssikkerhedskonsulent cll@cert.dk 93511134
Dennis Larting Leder TeleDCIS dalla@deic.dk 35888283
Morten Eeg Ejrnæs Nielsen Projektleder DPO morten.eeg@deic.dk 93511380
Thomas Qualmann Systemadministrator thomas.qualmann@deic.dk 26364323
Johnson Akpotor Scott It-sikkerhedskonsulent jas@cert.dk  
Eskil Sørensen Kommunikationskonsulent eskil.sorensen@deic.dk 93511103

WAYF

Navn Funktion E-mail Telefon
Mikkel Hald Konsulent mikkel.hald@deic.dk 31269288
Mads Freek Petersen Driftsansvarlig, systemudvikler mads.freek.petersen@deic.dk 25278061
Revideret 18/03/21

Relaterede nyheder

Relateret indhold