Medarbejdere

DeiC er en virtuel organisation under Styrelsen for Forskning og Uddannelse. Flertallet af medarbejdere er ansat på DTU, men arbejder for DeiC. Medarbejderne er placeret på såvel DTU som Aarhus Universitet.
Navn Opgave Afdeling E-mail Telefon
Lene Krøl Andersen Projektleder EOSC-Nordic Internationale relationer lene.krol.andersen@deic.dk 41190910
Martin Bech CTO, Divisionsdirektør Net og Sikkerhed Net og sikkerhed martin.bech@deic.dk 35888203
Rene Belsø Koordinator, data management Ledelsessekretariat rene.belso@deic.dk 61713999
Istvan Bernath Drift af net Netdrift istvan.bernath@deic.dk 35888228
Hans Ulrik Bjarkov Drift af net Netdrift hans.ulrik.bjarkov@deic.dk 35888223
Eske Christiansen COO - HPC HPC eske.christiansen@deic.dk 93510048
Anders Sparre Conrad COO - DeiC data management Datamanagement anders.conrad@deic.dk 93510926
Tangui Coulouarn Projektleder avancerede netforbindelser Tjenester og udvikling tangui.coulouarn@deic.dk 25234217
Nicolai Devantier Kommunikationskonsulent/journalist Kommunikationsteam nicolai.devantier@deic.dk 31964900
Anders Mundt Due Drift af net Netdrift anders.mundt.due@deic.dk 35888227
Mohammad El-Kalache Netværkstekniker Netdrift Mohammad.El-Kalache@deic.dk 50558649
Jan Ferré Netdriftschef Netdrift jan.ferre@deic.dk 35888225
Claus Gohr Projektøkonomi og kontrakter Net og sikkerhed claus.gohr@deic.dk 35888208
Mikkel Hald WAYF, konsulent WAYF mikkel.hald@deic.dk 31269288
Ole Frendved Hansen Sikkerhedskonsulent DKCERT ole.frendved.hansen@deic.dk 35888253
Tom Henriksen Drift af net Netdrift tom.henriksen@deic.dk 35888226
Sanne Holm Kommunikationskonsulent Kommunikationsteam sanne.holm@deic.dk 35888207
René Løwe Jacobsen National HPC Tekniker HPC rene.jacobsen@deic.dk  
Henrik Jensen Sikkerhedskonsulent DKCERT/TeleDCIS hj@teledcis.dk  
Simon Nexø Jensen Dataanalytiker DKCERT simon.jensen@deic.dk 93513490
Thorkild Jensen Projektleder, videotjenester og ServiceInfo Tjenester og udvikling thorkild.jensen@deic.dk 35888235
Mehran Khan Systemudvikler Tjenester og udvikling mehran.khan@deic.dk

53822116

Jeppe Klok Due Sekretariatsleder KOR KOR jkd@sa.dk  
Morten Kjeldgaard Projektleder på fælles satellitløsning, eduroam mm. Tjenester og udvikling morten.kjeldgaard@deic.dk 21708717
Ole Kjærgaard Datacenterchef Tjenester og udvikling ole.kjargaard@deic.dk 35888931
Gitte Julin Kudsk Sekretariats- og kommunikationschef Ledelsessekretariat gitte.kudsk@deic.dk 24801207
Henrik Larsen Chef for DKCERT og WAYF DKCERT, WAYF henrik.larsen@deic.dk 35888250
Dennis Larting TeleDCIS DKCERT dalla@deic.dk 35888283
Kim Christian Madsen Specialkonsulent Tjenester og udvikling kim.christian.madsen@deic.dk 35888218
Helle Meldgaard Outreach Officer Net og Sikkerhed helle.meldgaard@deic.dk 31208931
Anna Mette Morhorst Knowledge Exchange Group Datamanagement sekretariatet/Knowledge Exchange annamette.morhorst@deic.dk  
Arne Mortensen Kabeltekniker Netdrift arne.mortensen@deic.dk 40460135
Morten Eeg Ejrnæs Nielsen Projektleder databeskyttelsesforordning DKCERT morten.eeg@deic.dk 93511380
Frederik Orellana Projektleder storage Tjenester og udvikling frederik.orellana@deic.dk 61396353
Marina Papathanasiou Applikationsingeniør Tjenester og udvikling    
Steen Pedersen CEO CEO steen.pedersen@deic.dk 45251056
Mads Freek Petersen WAYF, driftsansvarlig, systemudvikler WAYF mads.freek.petersen@deic.dk 25278061
Thomas Qualmann Systemadministrator DKCERT thomas.qualmann@deic.dk 26364323
Troels Rasmussen Koordinator - Open Science Cloud Internationale relationer troels.rasmussen@deic.dk 93511401
Morten Bygvraa Rasmussen Projektleder kommunikation Kommunikationsteam moby@deic.dk 40831268
Johnson Akpotor Scott It-sikkerhedskonsulent DKCERT jas@cert.dk  
Kasper Sort Seniorkonsulent Tjenester og udvikling kasper.sort@deic.dk 35888233
Iben Sørensen Sekretær DeiC iben.sorensen@deic.dk 35888202
Birgitte Vedel Thage Projektleder Internationale relationer birgitte.vedel.thage@deic.dk 35888209
Cecilie Maagaard Winther Kommunikationskonsulent Kommunikationsteam cecilie.winther@deic.dk 93511556

Relaterede nyheder

Relateret indhold