Gå til hovedindhold

Medarbejdere

Organisatorisk er DeiC en virtuel organisation under Uddannelses- og Forskningsstyrelsen. Medarbejderne er efter aftale mellem DTU, DeiCs bestyrelse, Uddannelses- og Forskningsstyrelsen ansat på DTU. DeiC har kontorer på DTU, Aarhus Universitet, Københavns Universitet og Syddansk Universitet.
Navn Funktion E-mail Telefon
Sekretariat
Gitte Julin Kudsk Direktør gitte.kudsk@deic.dk 24801207
Adam Stahl Akademisk medarbejder adam.stahl@deic.dk 93596833
Bo Bai IT-arkitekt bo.bai@deic.dk 20687536
Cecilie Maagaard Winther Kommunikation – Journalist og kommunikationskonsulent cecilie.winther@deic.dk 93511556
Jeppe Klok Due KOR sekretariatsleder jkd@sa.dk  
Navn Funktion E-mail Telefon
Data management
Anders Sparre Conrad Chef for Datamanagement anders.conrad@deic.dk 93510926
Sandra Sikia Gemynthe Boerman Akademisk medarbejder sandra.boerman@deic.dk 40563963
Rene Belsø Datamanagement konsulent rene.belso@deic.dk 61713999
Anne Sofie Fink Kjeldgaard Datamanagement-konsulent anne.sofie.fink@deic.dk 93511544
Hannah Mihai Datamanagement-konsulent hannah.mihai@deic.dk 93510401
Anna Mette Morthorst Knowledge Exchange annamette.morthorst@deic.dk 91356460
Navn Funktion E-mail Telefon
HPC
Eske Christiansen Chef for HPC eske.christiansen@deic.dk 93510048
René Løwe Jacobsen Specialkonsulent rene.jacobsen@deic.dk  
Birgitte Vedel Thage Projektleder birgitte.vedel.thage@deic.dk 35888209
Christian Schou Oxvig Specialkonsulent christian.oxvig@deic.dk 93510560
Navn Funktion E-mail Telefon
Forskningsnet, sikkerhed og services
Martin Bech Divisionsdirektør martin.bech@deic.dk 35888203
Claus Gohr Projektøkonomi og kontrakter claus.gohr@deic.dk 35888208
Iben Sørensen Sekretær iben.sorensen@deic.dk 35888202
Helle Meldgaard Outreach Officer helle.meldgaard@deic.dk 31208931
Morten Bygvraa Rasmussen Projektleder Web moby@deic.dk 40831268
Navn Funktion E-mail Telefon
Tjenester og udvikling
Ole Kjærgaard Datacenterchef ole.kjargaard@deic.dk 35888931
Tangui Coulouarn Projektleder, avancerede nettjenester tangui.coulouarn@deic.dk 25234217
Thorkild Jensen Projektleder, videotjenester og ServiceInfo thorkild.jensen@deic.dk 35888235
Morten Kjeldgaard Projektleder på fælles satellitløsning, eduroam mm. morten.kjeldgaard@deic.dk 21708717
Mehran Khan Systemudvikler mehran.khan@deic.dk 53822116
François Kooman Software-udvikler fkooman@deic.dk  
Kasper Sort Seniorkonsulent kasper.sort@deic.dk 35888233
Navn Funktion E-mail Telefon
Netdrift
Jan Ferré Netdriftschef jan.ferre@deic.dk 35888225
Istvan Bernath Netdrift istvan.bernath@deic.dk 35888228
Hans Ulrik Bjarkov Netdrift hans.ulrik.bjarkov@deic.dk 35888223
Anders Mundt Due Netdrift anders.mundt.due@deic.dk 35888227
Mohammad El-Kalache Netværkstekniker mohammad.el-kalache@deic.dk 50558649
Tom Henriksen Netdrift tom.henriksen@deic.dk 35888226
Arne Mortensen Kabeltekniker arne.mortensen@deic.dk 40460135
Navn Funktion E-mail Telefon
DKCERT
Henrik Larsen Chef for DKCERT og WAYF henrik.larsen@deic.dk 35888250
Lene Kim Dehn DPO lene.dehn@deic.dk 93596843
Eskil Sørensen Cybersikkerhedsformidler eskil.sorensen@deic.dk 93511103
Susanne Ketill Groth DPO susanne.groth@deic.dk 93511465
Henrik Jensen Informationssikkerhedskonsulent hje@cert.dk 93510003
Ergys Kajo Cyber- og Informationssikkerhedskonsulent ergys.kajo@deic.dk 93513490
Carina Lamb Informationssikkerhedskonsulent cll@cert.dk 93511134
Thomas Qualmann Systemadministrator thomas.qualmann@deic.dk 26364323
Navn Funktion E-mail Telefon
WAYF
Mikkel Hald Konsulent mikkel.hald@deic.dk 31269288
Mads Freek Petersen Driftsansvarlig, systemudvikler mads.freek.petersen@deic.dk 25278061
Revideret
03 aug 2022