Gå til hovedindhold

Medarbejdere

DeiC er defineret ved bekendtgørelse BEK 615 af 23/05/2023. DTU er værtsorganisation for DeiC og alle medarbejderne er ansat på DTU.
Navn Funktion E-mail Telefon
Sekretariat
Gitte Julin Kudsk Direktør gitte.kudsk@deic.dk 24801207
Adam Stahl Akademisk medarbejder adam.stahl@deic.dk 93596833
Bo Bai IT-arkitekt bo.bai@deic.dk 20687536
Anne Rahbek-Damm Journalist og kommunikationskonsulent anne.rahbek@deic.dk 93511295
Marie Charllotte Søbye Journalist og kommunikationskonsulent charllotte.soebye@deic.dk 24200230
Katrine Tryde Konference- og kommunikationskonsulent katrine.tryde@deic.dk 93511091
Tine Haugsted Fuglsang Front Office Koordinator tine.fuglsang@deic.dk 93511449
Olivia Astrup Becker Hallund Studentermedhjælper olivia.hallund@deic.dk  
Navn Funktion E-mail Telefon
Data Management
Anne Sofie Fink Kjeldgaard Chef for Data Management anne.sofie.fink@deic.dk 93511544
Sandra Sikia Gemynthe Boerman Akademisk medarbejder sandra.boerman@deic.dk 40563963
Rene Belsø Data Management-konsulent rene.belso@deic.dk 61713999
Hannah Mihai Data Management-konsulent hannah.mihai@deic.dk 93510401
Jakob Bech Petersen Koordinator Sensitive Data jakob.bech@deic.dk 93511035
Nicolaj Pedersen Tanderup Data Management-konsulent nicolaj.tanderup@deic.dk 93510804
Anna Mette Morthorst Knowledge Exchange annamette.morthorst@deic.dk 91356460
Navn Funktion E-mail Telefon
HPC
Eske Christiansen Chef for HPC eske.christiansen@deic.dk 93510048
René Løwe Jacobsen Specialkonsulent rene.jacobsen@deic.dk  
Rune Gamborg Ørum Projektleder rune.oerum@deic.dk 93510036
Christian Schou Oxvig Specialkonsulent christian.oxvig@deic.dk 93510560
Dennis Lange Wollbrink Projektleder dennis.wollbrink@deic.dk 61396293
Marta Ewa Schulze Specialkonsulent marta.schulze@deic.dk  
Navn Funktion E-mail Telefon
Forskningsnet, sikkerhed og services
Martin Bech Divisionsdirektør martin.bech@deic.dk 35888203
Claus Gohr Projektøkonomi og kontrakter claus.gohr@deic.dk 35888208
Iben Sørensen Sekretær iben.sorensen@deic.dk 35888202
Helle Meldgaard Outreach Officer helle.meldgaard@deic.dk 31208931
Morten Bygvraa Rasmussen Projektleder Web moby@deic.dk 40831268
Navn Funktion E-mail Telefon
Tjenester og udvikling
Ole Kjærgaard Datacenterchef ole.kjargaard@deic.dk 35888931
Tangui Coulouarn Projektleder, avancerede nettjenester tangui.coulouarn@deic.dk 25234217
Thorkild Jensen Projektleder, videotjenester og ServiceInfo thorkild.jensen@deic.dk 35888235
Morten Kjeldgaard Projektleder på fælles satellitløsning, eduroam mm. morten.kjeldgaard@deic.dk 21708717
Mehran Khan Systemudvikler mehran.khan@deic.dk 53822116
François Kooman Software-udvikler fkooman@deic.dk  
Kasper Sort Specialkonsulent kasper.sort@deic.dk 35888233
Navn Funktion E-mail Telefon
Netdrift
Jan Ferré Netdriftschef jan.ferre@deic.dk 35888225
Istvan Bernath Netdrift istvan.bernath@deic.dk 35888228
Hans Ulrik Bjarkov Netdrift hans.ulrik.bjarkov@deic.dk 35888223
Anders Mundt Due Netdrift anders.mundt.due@deic.dk 35888227
Henrik Munk Plum Netværkstekniker henrik.munk.plum@deic.dk 93603062
Tom Henriksen Netdrift tom.henriksen@deic.dk 35888226
Arne Mortensen Kabeltekniker arne.mortensen@deic.dk 40460135
Navn Funktion E-mail Telefon
DKCERT
Lene Kim Dehn DPO lene.dehn@deic.dk 93596843
Eskil Sørensen Cybersikkerhedsformidler eskil.sorensen@deic.dk 93511103
Susanne Ketill Groth DPO susanne.groth@deic.dk 93511465
Henrik Jensen Informationssikkerhedskonsulent hje@cert.dk 93510003
Ergys Kajo Cyber- og Informationssikkerhedskonsulent ergys.kajo@deic.dk 93513490
Thomas Qualmann Systemadministrator thomas.qualmann@deic.dk 26364323
Navn Funktion E-mail Telefon
WAYF
Mikkel Hald Konsulent mikkel.hald@deic.dk 31269288
Mads Freek Petersen Driftsansvarlig, systemudvikler mads.freek.petersen@deic.dk 25278061
Revideret
10 jan 2024